Skip to content

اگر بهره ات از دنیا کم است ناراحت نباش

اگر بهره ات از دنیا کم است ناراحت نباش منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای اگر بهره ات از دنیا کم است ناراحت نباش ثبت نشده

مرد کافرى روزها به بازار بغداد مى آمد، مردم گرد او جمع مى شدند و او به آنها خبر مى داد از آنچه در منزل داشتند یا در نیت خود مى گرفتند. این جریان را به موسى بن جعفر علیه السلام عرض کردند، حضرت با وضع ناشناسى به آن محل حاضر شد. به یکى از همراهان خود فرمود: چیزى در نیت بگیر، و بعد از آن کافر پرسید؟ مرد کافر از آنچه او در نظر گرفته بود خبر داد. موسى بن جعفر علیه السلام او را به کنارى برده فرمود: به واسطه چه عملى این مقام را پیدا کردى با این که این کار از مقام پیامبران است .
گفت : به این درجه نرسیدم مگر به واسطه مخالفت با خواهش نفس ، حضرت فرمود: اسلام را بر نفس خود عرضه بدار ببین چگونه مى یابى آن را؟ عرض کرد: نفسم راضى به اسلام آوردن نیست .
حضرت فرمود: مگر نه این است که به این مقام در اثر مخالفت نفس ‍ رسیده اى . پس اکنون با آن مخالفت کن ، مرد کافر، مقدارى فکر کرد و بعد ایمان آورد، ایمانش نیکو شد، پس از این جریان گاه گاه به مجلس موسى بن جعفر علیه السلام حاضر مى شد.
روزى یک نفر درخواست کرد، از نیتش خبر دهد، هر چه فکر نمود چیزى نتوانست بگوید، آنگاه عرض کرد: من وقتى کافر بودم از امور پنهان اطلاع داشتم ولى حالا که مسلمانم چرا نمى توانم ؟
حضرت فرمود: خداوند عمل هیچ بشرى را بى پاداش نمى گذارد، چون تو در آن موقع مخالفت با نفس مى کردى خداوند جزاى آن را در دنیا داد. تو را قدرت اطلاع بر اسرار پنهان مردم عنایت کرد، زیرا کافر در آخرت بهره اى ندارد، اکنون که اسلام آوردى خداوند پاداش آن را ذخیره براى آخرتت کرده و جزاى دنیا را قطع نموده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Primary Sidebar

طراحی سایت