Skip to content

نیکی کنید تا سالم بمانید

نیکی کنید تا سالم بمانید منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای نیکی کنید تا سالم بمانید ثبت نشده

♦ دست خیر داشته باشید تا سالم بمانید!

↩ مشارکت در فعالیت های نوع دوستانه تاثیر قابل توجهی بر سلامت خیرین دارد که مواردی از آن به شرح ذیل است:

💠 کار خیر ساده ترین راه برای مقابله با استرس و حفظ آرامش است.
طبق تحقیقی که در مجله معتبر علمی و پزشکی
journal Clinical Psychological Science
منتشر شده، افرادی که در طول روز بیشتر از دیگران رفتارهای محبت آمیز دارند، به لحاظ عاطفی کمتر تحت تاثیر فشارهای عصبی ناشی از کار قرار می گیرند.
‘امیلی انسل’ روانشناس دانشگاه یل گفت: یافته های این مطالعه نشان می دهد که بوسیله حتی کارهای کوچکی که برای دیگران انجام می دهیم، در روزهای پر استرس احساس ناخشنودی نخواهیم کرد.

💠 کار خیر، روند پیری مغز را کاهش می دهد.
۶۸ درصد از داوطلبانی که در یک نظر سنجی در سال ۲۰۱۰ شرکت کردند، به درستی اعتقاد داشتند که احساس سلامت آنها ناشی از حس نوع دوستی است.
نشریه بولتن روانشناسی با آنالیز نتایج ۷۳ مطالعه درباره مزایای داوطلب کار خیر بودن، از ارتباط میان اقدامات و رفتارهای خیرخواهانه با کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و علائم افسردگی خبر داد.

💠 کمک مالی خیرخواهانه، لذتبخش است.
بر اساس مطالعه ای در مجله ساینس، افراد با مبادرت به کمک نقدی به مراکز خیریه، فعالیت عصبی در ناحیه ای از مغز را تجربه می کنند که احساس لذت و نشاط قابل توجهی را موجب می شود.

💠 نیکی کردن به دیگران سلامت قلب را افزایش می دهد.
یک مطالعه در انجمن پزشکی آمریکا نشان داد میزان التهاب و کلسترول خون افرادی که داوطلبانه به مدت ۱۰ هفته در یک فعالیت خیرخواهانه کوچک شرکت کردند، کاهش یافت. همچنین شرکت کنندگانی که فعالیت های نوع دوستانه آنها گسترده تر بود، کاهش قابل توجه علائم بیولوژیکی بیماری قلبی در آنها مشاهده شد.

💠 نوع دوستی سبب کاهش درد جسمی می شود
نتایج یک تحقیق در نشریه ساینس نشان داد که آسیب های جسمی پس از دویدن یک مسافت طولانی، با کمک کردن به دیگران بعد از مسابقه منجر به بهبود حال افراد شده است. بر این اساس، بیمارانی که درد مزمن داشتند و به عنوان مشاور همکار آموزش دیده بودند، متوجه شدند که پس از کمک به حل مسایل دیگران، درد کمتری دارند.

💠 یکی دیگر از آثار ارزشمند احسان و نیکوکاری، آرامش روحی است.
این کلام الهی است که می فرماید: «الذین ینفقون امولهم بالیل و النهار سرا و علانیه فلهم اجرهم عند ربهم و لاخوف علیهم ولاهم یحزنون (سوره بقره، آیه ۲۷۴)؛ آنها که اموال خود را شب و روز، پنهان و آشکار، انفاق می کنند، مزدشان نزد پروردگارشان است؛ نه ترسی بر آنهاست و نه غمگین می شوند.»

در آیه دیگر می خوانیم: «من جاء بالحسنه فله خیر منها و هم من فزع یومئذ ءامنون(سوره نمل، آیه.۸۹)؛ کسانی که کار نیکی انجام دهند، پاداشی بهتر از آن خواهند داشت و آنان از وحشت آن روز در امان اند.»

از آیات یاد شده به خوبی می توان نتیجه گرفت که احسان و نیکوکاری از جمله اعمالی است که آرامش روحی و روانی در دنیا و امنیت کامل در آخرت را به دنبال دارد. چه سعادتی بالاتر از آن است که انسان در دنیا اضطراب و دلهره را از خود دور سازد و از وحشت جانکاه قیامت نیز در امان باشد.
✨✨✨

🆔 @jtolabir

این مطلب را به اشتراک گذار بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 19 =

Primary Sidebar

Secondary Sidebar

Tertiary Sidebar

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال