Skip to content

آیا دلیلى بر التماس دعاى افراد از یکدیگر داریم ؟

آیا دلیلى بر التماس دعاى افراد از یکدیگر داریم ؟ منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای آیا دلیلى بر التماس دعاى افراد از یکدیگر داریم ؟ ثبت نشده

 

آیا دلیلى بر التماس دعاى افراد از یکدیگر داریم ؟

در میان مردم متعارف و مرسوم است که ، همه از یکدیگر التماس دعا دارند، که البته منشاء این امر مى تواند به دو دلیل باز گردد:
۱٫ دلیل نقلى برخى از روایات ، دعا و نفرین چند دسته از افراد مستجاب است و برگشت ندارد؛ و نیز در این احادیث سفارش شده است :
اول اینکه : به مقام و منزلت این گونه افراد پى ببریم .
دوم اینکه : آنان را در جامعه بشناسانیم ، و مورد تجلیل و تکریم قرار بدهیم .
سوم اینکه : سعى کنیم عوامل و اسباب رضایت و خشنودیشان را فراهم نماییم ، تا درباره ى سعادت و خوشبختى ما در دنیا و آخرت دعا کنند.
چهارم اینکه : تلاش و کوشش نماییم عوامل دلزدگى و آزرده خاطر شدن این عزیزان و اولیاى خدا را از خود و جامعه بزداییم ، تا درباره ى ما نفرین نکنند.
پنجم اینکه : سزاوار و شایسته است از این بزرگواران بخواهیم تا درباره ى ما دعا کنند.
در حدیثى خداوند به حضرت موسى فرمود: دعا کن ، با زبانى که گناه من نکرد باشى . چنان که در برخى از روایات به این مطلب اشاره شده است ؛ به عنوان مثال ، درباره ى بیمار هنگام عیادت ، و شخص محتاج و نیازمند هنگام صدقه دادن ، دستور شرعى داریم که از وى التماس دعا کنیم ؛ زیرا دعاى وى مستجاب است .
دلیل عقلى : چون دعا کردن دیگرى درباره ى انسان به خودى خود از نظر شرع ، عملى مستحب و مفید است ، و خواهش کار سودمند و نافع هم محتاج به دستور شرعى خاص نیست ؛ بر همین اساس ، پس از درخواست شخص سائل ، دعا کردن در حق او به عنوان قضاى حاجت مؤ من مستحب خواهد بود.

اگر توفیق دعا یافتی…

اگر توفیق دعا یافتی… منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای اگر توفیق دعا یافتی… ثبت نشده

♦ اگر توفیق دعا پیدا کردیم …

🌸 نقل شده است که : کسى همواره در دل شب با سوز و گداز خدا را مى خواند. کامش با لفظ ((الله الله )) شیرین بود. این حالت روحانى بر شیطان سخت آمد. پیش وى رفت و گفت : اى پررو! تو که مى بینى خداوند، در برابر دعاها و اصرار تو لبیکى نمى گوید، چرا این قدر لجاجت مى کنى ؟ بس است ، دعا کردن را رها کن و پى کار خود برو.
آن مرد بى چاره از القاى شیطان ، افسرده گشت و دعا را رها کرد. او در خواب ((خصر)) را در باغى سبز و خرم دید. خضر به او گفت : چه شد؟ چرا دیگر ((الله الله )) نمى گویى ؟ در جواب گفت : من هر چه خدا را بیشتر مى خوانم جوابم را نمى دهد.
حضرت خضر گفت : خداوند، به من فرمود: به تو بگویم : مگر باید جواب خدا را از در و دیوار بشنوى ؟ همین که ((الله ، الله )) مى گویى ، جذبه خدایى تو را به سوى خود مى خواند و همین ، لبیک گفتن خدا به تو است .
نیز گفت : اى بنده خدا! خداوند متعال به فرعون جاه و جلال داد تا او دست به دعا بر ندارد و خداوند ناله او را نشنود.
پس از عزیز و اى مؤمن ! بدان که همان سوز و گداز تو، دلیل بر راه یابى و پذیرش توبه تو است
مولانا این داستان را چه زیبا سروده :

آن یکى ((الله )) مى گفتى شبى
تا که شیرین مى شد از ذکرش لبى

گفت : شیطان آخر اى بسیار گو
این همه ((الله )) را لبیک مگو

گفت : شیطانش خمش اى سخت رو
چند گویى آخر اى بسیار گو

مى نیاید یک جواب از پیش تخت
چند ((الله )) مى زنى با روى سخت

او شکسته دل شد و بنهاد سر
دیده او در خواب خضر را در خضر

گفت : همین از ذکر چون وامانده
چون پشیمانى از آن گش خوانده

گفت : لبیکم نمى آید جواب
زآن همى ترسم که باشم رد باب

گفت : او را که خدا این گفت به من
که برو با او بگو ممتحن

گفت ، آن ((الله )) تو لبیک ماست
و آن نیاز درد سوزت پیک ماست

حیله ها و چاره جوییهاى تو
جذب ما بود و گشاد این پاى تو

ترس عشق تو کمند لطف ماست
زیر هر یارب گفتنش دستور نیست

جان جاهل زین دعا جز دور نیست
زآن که یا رب گفتنش دستور نیست

بر دهان و بر لبش قفلست و بند
تا ننالد با خدا وقت گزند

داد مر فرعون را صد ملک و مال
تا بکرد او دعوى عز و جلال

در همه عمرش ندید او درد سر
تا ننالد سوى حق آن دهان

داد او را جمله ملک این جهان
حق ندادش درد و رنج و آن دهان

درد آمد بهتر از ملک جهان
تا به خوانى مر خدا را در نهان

خواندن بى درد از افسرد گیست
خواندن با درد از دل برد گیست

🆔 @jtolabir

🤥 بازار گرم شایعه

🤥 بازار گرم شایعه منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای 🤥 بازار گرم شایعه ثبت نشده

🔹 متن شایعه:

↩️یارانه مردم عربستان اگر به واحد تومان حساب کنید هر دقیقه ای ۲۰۰ تک تومان میشود یعنی هر روز ۲۴ ساعت است و هر ساعت ۶۰ دقیقه یعنی در روز معادل ۱۴۴۸ دقیقه و در هر روز مقدار۲۸۹۶۰۰ تومان به حساب مردم عربستان واریز میشود و در ماه ۸۶۸۸۰۰۰ تومان میشود چه به حساب کسی که گدا هست چه کسی که چند رستوران داشته باشد فرقی ندارد فقط باید شناسنامه عربستان را داشته باشد و عرب باشد. حال هم اکنون یارانه مردم ایران را در روز حساب میکنیم مشود روزی ۱۵۰۰ تومان در ماه میشود۴۵۰۰۰ تومان ودرواقع به طور کلی یعنی هر یک نفر از شهروندان عربستان در ماه تقریبا یارانه ۱۷۳ شهروند ایرانی را از دولت میگیرد عربستان نفت دارد ایران هم نفتو گاز دارد عربستان برای مردمان خودش هزینه میکند ایران برای کی هزینه میکند؟ برای همین است که تمام کارگران ساختمانی رستورانی فاضلابی و… در دبی ، امارات ، عربستان یا ایرانی هستند یا فیلیپینی ولی حتی یک کارگر عربی در ایران وجود ندارد برای همین در عربستان هیچ گدایی وجود ندارد … و در ضمن دولت عربستان تاکیید کرده که (یارانه هارا از ماه رمضان سال بعد به ۲۴۵ تک تومان در دقیقه میرساند) حال دولت ایران در سال ۹۳ چه تصمیمی گرفته بوده (امسال یارانه ۶ میلیون نفر که از وضع مالی بالایی برخوردار هستند قطع خواهد شد) مجلس۱۳۹۳ ”

✅پاسخ شایعه

۱٫ یارانه نقدی در عربستان عمومی نیست و اختصاص به فقرا و افراد بیکار دارد! این آمار به ادعای دولت سعودی در ابتدای سال ۲۰۱۲ تنها ۵۵۴ هزار نفر را در بر می گرفت!

۲٫ مبلغ این یارانه نقدی دو هزار ریال عربستان است که حدودا معادل یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می باشد، نه هشت میلیون و ۶۸۸ هزار تومان!

۳٫ کارشناسان اقتصادی آن را کم کاری دولت در ایجاد فرصت شغلی برای این جوانان دانسته و به آن معترضند. فقر و نابسامانی در این کشور به سبب عدم توزیع عادلانه ثروت از خط قرمز فراتر رفته است.

http://yon.ir/yrne1

http://yon.ir/yrne8

۴٫ برخلاف ادعاهای شایعه، زندگی شش میلیون عربستانی زیرخط فقر است، ۸۰ درصدسعودی ها منزل شخصی ندارند و عربستان دومین کشور بیکار خاورمیانه است!

http://yon.ir/yrne2

۵٫ بحرانهای شدید اجتماعی و سیاسی در عربستان و نارضایتی عمومی باعث شده تا یارانه نقدی ابزاری برای جلوگیری از شورشهای مردمی قرار گیرد! بانک جهانی حتی ثروتمندان عربستان را نیز به حمایت دولت وابسته میداند!

http://yon.ir/yrne3

۶٫ بخش عظیمی از سرمایه های مردم عربستان، توسط آل سعود صرف کمک به ترویج تفکرات سلفی و تکفیری در سراسر جهان می شود!

http://yon.ir/yrne9

http://yon.ir/yrne5

۷٫ مبالغ سنگینی از بودجه عربستان صرف حمایت و پشتیبانی از گروههای تروریستی و تکفیری مانند داعش می شود که فقط در یک مورد آل سعود ۳۰۰ میلیون دلار به داعش در سوریه پرداخت!

http://yon.ir/yrne6

۸٫ آل سعود برای تجاوز به یمن از سرمایه های مردم هزینه می کنند که در طی ۹ ماه به ۲۰۰ میلیارد ریال عربستان رسید. این رقم معادل یارانه ۱۰۰ میلیون عربستانی و برابر با یارانه ۱۸۰ سال این کشور است!

http://yon.ir/yrne7

۹٫ یارانه نقدی عربستان به حدود نیم میلیون نفر پرداخت می شود اما ایران به ۷۶ میلیون نفر یارانه پرداخت می کند! اگر کل رقمی که ایران بابت یارانه نقدی پرداخت می کند به همان تعدادی که عربستان یارانه می دهد پرداخت شود، سهم هر نفر حدود ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد شد که چندین برابر همت دولتمردان آل سعود است!

Primary Sidebar

Secondary Sidebar

Tertiary Sidebar

طراحی سایت