Skip to content

اگر بهره ات از دنیا کم است ناراحت نباش

اگر بهره ات از دنیا کم است ناراحت نباش منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای اگر بهره ات از دنیا کم است ناراحت نباش ثبت نشده

مرد کافرى روزها به بازار بغداد مى آمد، مردم گرد او جمع مى شدند و او به آنها خبر مى داد از آنچه در منزل داشتند یا در نیت خود مى گرفتند. این جریان را به موسى بن جعفر علیه السلام عرض کردند، حضرت با وضع ناشناسى به آن محل حاضر شد. به یکى از همراهان خود فرمود: چیزى در نیت بگیر، و بعد از آن کافر پرسید؟ مرد کافر از آنچه او در نظر گرفته بود خبر داد. موسى بن جعفر علیه السلام او را به کنارى برده فرمود: به واسطه چه عملى این مقام را پیدا کردى با این که این کار از مقام پیامبران است .
گفت : به این درجه نرسیدم مگر به واسطه مخالفت با خواهش نفس ، حضرت فرمود: اسلام را بر نفس خود عرضه بدار ببین چگونه مى یابى آن را؟ عرض کرد: نفسم راضى به اسلام آوردن نیست .
حضرت فرمود: مگر نه این است که به این مقام در اثر مخالفت نفس ‍ رسیده اى . پس اکنون با آن مخالفت کن ، مرد کافر، مقدارى فکر کرد و بعد ایمان آورد، ایمانش نیکو شد، پس از این جریان گاه گاه به مجلس موسى بن جعفر علیه السلام حاضر مى شد.
روزى یک نفر درخواست کرد، از نیتش خبر دهد، هر چه فکر نمود چیزى نتوانست بگوید، آنگاه عرض کرد: من وقتى کافر بودم از امور پنهان اطلاع داشتم ولى حالا که مسلمانم چرا نمى توانم ؟
حضرت فرمود: خداوند عمل هیچ بشرى را بى پاداش نمى گذارد، چون تو در آن موقع مخالفت با نفس مى کردى خداوند جزاى آن را در دنیا داد. تو را قدرت اطلاع بر اسرار پنهان مردم عنایت کرد، زیرا کافر در آخرت بهره اى ندارد، اکنون که اسلام آوردى خداوند پاداش آن را ذخیره براى آخرتت کرده و جزاى دنیا را قطع نموده

پاداش مراقبت نفس

پاداش مراقبت نفس منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای پاداش مراقبت نفس ثبت نشده

🔸 پاداش مراقبت نفس

↩️ حاج محمد اخروی می گوید:
بنده مرحوم میرزا جواد آقا تهرانی را نمی شناختم، روز تشییع جنازه پیکر پاک و مطهر ایشان دیدم افراد بسیاری برای تشییع جنازه حاضر شده اند، من نیز شرکت کردم و با خود گفتم حتما” شخص مهم و مؤمنی است.
پس از چند روز به بهشت رضا (ع) رفتم، ولی هر چه گشتم، مقبره او را پیدا نکردم، لذا نا امید و ناراحت به منزل برگشتم شب در خواب، دیدم که با ایشان در خیابانهای بهشت رضا (ع) قدم می زنم، و ایشان به من می فرمایند، حاجی آمدی و قبر مرا پیدا نکردی، ناراحت نشو، حالا خودم آمده ام!
در همین لحظه که داشتیم با هم قدم می زدیم و از لابلای قبرها می گذشتیم، مشاهده کردم بعضی از مرده ها سر از قبر بیرون آورده اند بعضی تا گردن، یک نفر تا کمر از قبر بیرون آمده و رو کرد به من گفت: حاجی آیا این عالم را می شناسی؟
گفتم: بلی آیه الله میرزا جواد آقا تهرانی هستند؛ آن مرده گفت: از موقعی که این عالم را به اینجا آورده اند و دفن کردند، عذاب از همه ما برداشته شده است.

♥️ هدیه به  ارواح علمای شیعه صلواتی می فرستیم. 📿

به نام خدا

به نام خدا منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای به نام خدا ثبت نشده

عبدالله بن یحیى بر امیرالمؤمنین علیه السلام وارد شد، صندلى “کرسى” در برابر آن حضرت بود، حضرت امر  فرمود که بر آن کرسى بنشیند؛ عبدالله نشست، چیزى نگذشت که چیزى بر سرش افتاد و سرش شکست و خون جارى گشت.

حضرت امر فرمود آب آوردند و خون سرش را شستشو داد و فرمود: نزدیک شو به من؛آنگاه دست بر شکاف سرش گذارد، در حالى که عبدالله سخت بى تابى مى کرد، جراحت سر را به هم آورد و بهبود پذیرفت، گویا شکستگى پدید نگشته بود؛ پس از آن فرمود: ‘اى عبدالله! سپاس خدایى را که قرار داد گرفتاریها را کفاره گناهان پیروان ما در دنیا، تا در فرمان بردن حق، سالم بمانند و سزاوار مزد و اجر شوند’.
عبدالله عرض کرد: ‘اى امیرالمؤمنین  به من مى فرمودید که  چه گناهى سبب محنت مجلس شد، بسیار نیکو بود که دیگر مرتکب نشوم؟’

حضرت فرمود: ‘هنگام نشستن، بسم الله نگفتى، این مصیبت کفاره گناهت گشت؛

عبدالله عرض کرد: ‘پدر و مادرم فداى شما! دیگر بسم الله را ترک نمى کنم’.حضرت فرمود: ‘پس سعادتمند خواهى گشت’!

📚 تفسیرالبرهان ج۱ ص۴۵

🆔 @jtolabir

Primary Sidebar

Secondary Sidebar

Tertiary Sidebar

طراحی سایت