Skip to content

نمی خواهم بندگانم را عذاب کنم !

نمی خواهم بندگانم را عذاب کنم ! منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای نمی خواهم بندگانم را عذاب کنم ! ثبت نشده

چون حضرت نوح علیه السلام از خداوند براى قوم خود تقاضاى نزول عذاب کرد، خداوند روح الامین را با هفت دانه هسته خرما فرستاد و گفت اى پیامبر خدا! حق تعالى مى فرماید:
این جماعت ، آفریده هاى من و بندگان منند، و ایشان را به صاعقه اى از صاعقه هاى خود هلاک نمى کنم ، مگر بعد از تأ کید دعوت و آنگاه که حجت بر من تمام شود، پس برگرد به سوى دعوت قوم خود که من تو را بر آن ثواب مى دهم .
و این هسته هاى خرما را در زمین بکار که چون اینها برویند و کامل شوند و به بار آیند براى تو فرج و خلاص خواهد بود پس به مؤ منانى که تابع تو هستند به این موضوع بشارت بده .
و چون درختان روئیدند و به میوه رسیدند، و میوه هایشان رنگین شد، بعد از زمان بسیارى ، نوح از خداوند خواست که وعده را به عمل آورد، خداوند به او امر فرمود که :
هسته هاى خرماى این درختان را بار دیگر بکارد، و صبر را پیشه کند و در تبلیغ رسالت و اتمام حجت بر قوم خود سعى و کوشش کند. چون این خبر به پیروان نوح رسید سیصد نفر از ایشان مرتد شدند و گفتند اگر آنچه نوح دعا مى کرد حق مى بود، در وعده پروردگارش تخلف نمى شد. و پیوسته حق تعالى در هر مرتبه که میوه درختان مى رسید امر مى کرد دانه آنها را بکارد تا هفت مرتبه ، و در هر مرتبه اى گروهى از آنها که به نوح ایمان آورده بودند مرتد شدند، تا آن که هفتاد و چند نفر باقى ماندند و در این وقت به نوح وحى فرمود که :
اى نوح ! در این زمان براى دیده تو، صبح نورانى حق از شب ظلمانى باطل ، هویدا شد و حق ظاهر گردید و کدورتها بواسطه ظاهر شدن پرتوهایى که طینت آنها ناپاک بود، از بین رفت . و اگر من کافران را هلاک مى کردم و مرتدها را باقى مى گذاشتم در حقیقت به وعده اى که (به مؤ منان خالص و آنان که به ریسمان پیامبر صلى الله علیه و آله چنگ زده بودند) داده بودم ، وفا ننموده بودم .
من وعده کرده بودم که ایشان را در روى زمین خلیفه و جانشین متمکن در دین گردانم و ترسشان را به ایمنى مبدل کنم تا بوسیله برطرف شدن شک از دلهایشان ، بندگیشان براى من خالص ‍ شود.
پس چگونه خلیفه شدن و متمکن ساختن و تبدیل ترس و خوف به امن از طرف من بر آنها مسیر مى شد در حالى که من به ضعف ایمان و یقین و بدى طینت و زشتى پنهان آنان که مرتد شدند، آگاه بودم و این نبود مگر نتیجه نفاق آنان و این ریشه گمراهیشان بود.
… پس اى نوح ! وقت آن رسیده که کشتى را در حضور ما بسازى و به دستور ما مشغول شوى

مردى با بصیرت از قبیله خزیمه

مردى با بصیرت از قبیله خزیمه منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای مردى با بصیرت از قبیله خزیمه ثبت نشده

در مقتل ابومخنف آمده : عمر سعد مردى از قبیله خزیمه را به رسالت نزد حضرت حسین (علیه السلام)فرستاد که به آن حضرت بگو : قصد تو از آمدن به این سرزمین چیست ؟

آن مرد تا کنار خیمه امام آمد ، حضرت به یارانش فرمود : او را مى شناسید ؟

گفتند : آرى ، وى اهل خیر و صلاح است و جاى شگفتى است که در چنین موقعیتى شنیع و فظیع و خطرناک و پر فتنه پیدا شده است .

حضرت فرمود : از او بپرسید چه مى خواهد ؟

به او گفتند : چه قصدى دارى ؟

گفت مى خواهم خدمت حضرت حسین برسم .

زهیر بن قین گفت : سلاح خود را زمین بگذار و وارد شو .

گفت : اطاعت مى کنم . سلاحش را بر زمین گذاشت و وارد شد . پس از سلام به محضر حضرت حسین (علیه السلام) ، دست و پاى آن بزرگوار را بوسید و گفت : مولاى من ! چه چیز شما را به این صحرا کشانید ؟

حضرت فرمود : نامه هاى شما مردم کوفه که پى در پى فرستادید .

گفت : پسر پیامبر ! مردمى که به سوى شما نامه فرستادند امروز از خواص ابن زیادند .

حضرت فرمود : برگرد و صاحب خود را از آنچه شنیدى خبر ده .

گفت : مولاى من ! کدام عاقل و خردمند بهشت را مى گذارد و آتش دوزخ را انتخاب مى کند ، به خدا سوگند از تو جدا نمى شوم تا جانم را فدایت کنم .

حضرت فرمود :

 

وَاصَلَکَ اللّه کَمَا وَاصَلْتَنَا بِنَفْسِکَ .

خدا تو را از مقربین قرار دهد چنان که با همه وجودت با ما پیوند برقرار کردى .

حکایتی زیبا از صدقه برای امام زمان عج

حکایتی زیبا از صدقه برای امام زمان عج منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای حکایتی زیبا از صدقه برای امام زمان عج ثبت نشده

✨ سفارش سیدبن طاووس(ره) : صدقه به نیابت از امام زمان عج و سلامتی وجود مبارکشان

🔸 به طور کلى صدقه آثارى دارد یکى اینکه صدقه نمایشگر صداقت ایمان مۆمن است که با انجام آن نشان مى‏ دهد تا چه حد در وادى ایمان و خداپرستى صادق است و از این طریق نیازمندیهاى مۆمنان رفع مى‏ گردد و رفاه عمومى به وجود مى‏ آید و همچنین صدقه یکى از عوامل سازندگى انسان نیز هست چنانکه قرآن مى‏فرماید: خُذ مِن اَموالِهِم صَدَقَهً تُطهِرُهُم و تُزَکِیهِم بها. (سوره توبه (۹)، آیه ‏۱۰۳)

🔺 اى رسول ما! تو از مۆمنان صدقات را دریافت کن تا بدان صدقات نفس آن‌ها را پاک و پاکیزه سازى.مۆمن صدقه را باید یا براى فایده و غرضى که در نظر دارد بدهد و یا براى حفظ نفس خود و یا محبوب و عزیزى که بسیار نزد او گرامى است و چه محبوبى بالا‌تر از امام زمان، که اصلاح بسیارى از امور دینى و آخرتمان بستگى به وجود و سلامتى آن حضرت دارد و این مطلب به دلیل عقل و نقل ثابت است که هیچ شخصى عزیز‌تر و گرامی‌تر نیست و نباید باشد از وجود مقدس امام زمان، ارواحنا فداه، بلکه حضرتش باید محبوب‌تر از نفس خودمان باشد و اگر چنین اعتقادى نداشته باشیم در ایمان و معرفتمان نسبت ‏به آن حضرت ضعف و خللى وجود دارد.

↩ لذا سیدبن طاووس(ره)، رحمه الله علیه، به فرزند خود سفارش مى ‏فرماید که: ابتدا کن به صدقه دادن براى آن حضرت قبل از اینکه براى خود و عزیزانت صدقه بدهى.

⬅ باید توجه داشت که آن حضرت هیچ احتیاجى به صدقه و دعاى ما ندارد بلکه از شۆون بندگى و اداى بعضى از حقوق بزرگ آن حضرت است و خود یک نوع اظهار محبت و دوستى به آن جناب است، و این عمل راه و سببى است براى جلب رضاى پروردگار و حصول قرب به خداوند در قضاى حوائج و دفع بلا. لذا آثار صدقه به انفاق کنندگان آن مى‏ رسد مخصوصا اگر انفاق براى اظهار محبت و دعا براى وجود مقدس امام(علیه السلام)باشد.

🌻 خدایا! این (صدقه) از آن تو و براى توست و صدقه‏ اى براى سلامتى مولایمان مهدی(عج) مى‏باشد، و بر او درود بفرست آن هنگام که در سفر است و در تمام حرکت‌ها و استراحت‌هایش، در تمامى اوقات شب و روزش و صدقه ‏اى است‏ براى هرچه که متعلق به اوست.

➖ ایامى که در مدرسه علمیه بعثت‏ سکونت داشتم طلبه ‏اى که نزد من موثق بود، راجع به صدقه دادن براى وجود مقدس امام زمان، ارواحنا فداه، مى‏ گفت: شبى از حرم حضرت رضا(علیه السلام)به طرف مدرسه مى‏ آمدم، در آن شب بسیار براى امام زمانم دعا کردم و در فراقش اشک ریختم، در وقت‏ برگشتن از حرم به بازار سرشور رسیدم که فقیرى جلوى مرا گرفت و از من چیزى خواست هرچه دست در جیب لباس‌هایم کردم چیزى پیدا نکردم مگر یک “پنج ریالى‏” آن را با آنکه کم بود با شرمندگى به آن فقیر دادم و نیت کردم که این صدقه براى حفظ وجود مقدس امام زمانم باشد.

فرداى آن شب هنگامى که براى حضور در درس به بازار سرشور رسیدم یکى از کسبه که قبلا مرا مى ‏شناخت تا چشمش به من افتاد مرا با صداى بلند صدا زد، وقتى که نزد او رفتم گفت: دیشب چه عملى انجام دادى؟!

گفتم: مگر چه شده است؟

گفت: دیشب در عالم رۆیا دیدم حضرت بقیه‏الله، ارواحنا فداه، سوار بر اسب سفید رنگى هستند و وارد بازار سرشور شدند و جمعیتى پشت ‏سر آن حضرت در حرکت‏ بودند که فرمودند: آمده‏ ام جزاى فلان طلبه را بدهم (و اسم تو را بردند) من با شنیدن این خبر دلم شکست و متوجه محبت و مهربانى امام زمانم شدم و گفتم دیشب من براى آن حضرت صدقه ناچیزى دادم.

▫ باید توجه داشت که آن حضرت هیچ احتیاجى به صدقه و دعاى ما ندارد بلکه از شۆون بندگى و اداى بعضى از حقوق بزرگ آن حضرت است و خود یک نوع اظهار محبت و دوستى به آن جناب است، و این عمل راه و سببى است براى جلب رضاى پروردگار و حصول قرب به خداوند در قضاى حوائج و دفع بلا. لذا آثار صدقه به انفاق کنندگان آن مى‏ رسد مخصوصا اگر انفاق براى اظهار محبت و دعا براى وجود مقدس امام(علیه السلام)باشد.
🆔 @jtolabir

Primary Sidebar

Secondary Sidebar

Tertiary Sidebar

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی