Skip to content

عوامل افزایش رزق و روزی

عوامل افزایش رزق و روزی منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای عوامل افزایش رزق و روزی ثبت نشده

بر طبق آیات و روایات اسلامی عوامل متعددی در وسعت روزی ذکر شده است که پایبندی به آن موجب افزایش روزی و رشد اخلاق و عواطف مردم در خانواده و جامعه می شود که مهمترین آن تقوا و پرهیزگاری است همانگونه که خداوند در قرآن می فرماید: «و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لایحتسب و من یتوکل علی الله فهو حسبه ». یکی دیگر از زمینه های افزایش روزی حلال، استغفار به درگاه الهی است که رسول خدا(ص) در این باره فرمود: فراوان از خدا طلب آمرزش کنید که آن جلب روزی می کند.
یکی از راههای افزایش روزی دعا و نیایش است. دعا و نیایش به درگاه خداوند از جایگاه والایی در فرهنگ اسلامی برخوردار است به گونه ای که ائمه اطهار(ع) از دعا به عنوان سلاح مؤمن و مخ العباده یاد کرده اند و بسیاری از معارف بلند دینی و عرفانی را از طریق دعا به اصحاب خویش آموختند. از دیگر کلیدهای وسعت رزق حلال ، پنهان کردن فقر است. پیامبر اکرم(ص) در این باره می فرمایند: کسی که گرسنه شود یا احتیاجی داشته باشد ولی آن را از مردمان پنهان کند و تنها نزد خداوند بگوید، بر خداوند است که یک سال روزی حلال روزیش نماید.
در معارف اسلامی بر آثار مادی و معنوی صدقه و انفاق تأکید بسیار شده است که یکی از برکات صدقه، افزایش رزق و روزی است به گونه ای که بر مؤمنین در دادن صدقه در هنگام تنگدستی جهت گشایش روزی توصیه شده است. همچنین، در کنار عوامل گشایش روزی از جمله تمییز کردن ظروف غذا، همسایه خوب بودن، ازدواج، خلال کردن دندانها، مهمان نوازی، انگشتر عقیق، خوش اخلاقی و مهربانی و غیره در روایات اسلامی، نسبت به عوامل فقر و تنگدستی نیز هشدار داده شده است و قطع ارتباط با خویشاوندان نزدیک و سبک شمردن نماز، قسم دروغ خوردن و … به عنوان عوامل فقر و تنگدستی یاد شده است.

مدارا با همسایه

مدارا با همسایه منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای مدارا با همسایه ثبت نشده

(شیخ ابوعلى ثقفى ) را همسایه اى بود کبوتر باز، کبوتران وى بر بام خانه شیخ مى نشستند، و خود براى پرواز دادن کبوتران پیوسته سنگ پرتاپ مى کرد و شیخ از این جهت در اذیت بود.
روزى شیخ در خانه خود نشسته و به خواندن قرآن اشتغال داشت . همسایه به قصد کبوتران سنگى پرتاب کرد و سنگ بر پیشانى شیخ آمد و پیشانى او شکست و خون جارى شد.
اصحاب شاد شدند و گفتند: فردا شیخ نزد حاکم شهر خواهد رفت و دفع شر کبوترباز را خواستار خواهد شد و ما از رحمت او آسوده مى شویم .
شیخ خدمتکار را بخواند و گفت : به باغ برو و شاخى از درخت بیاور. خادم رفت و شاخه اى آورد.
شیخ گفت : اکنون این چوب را پیش کبوتر باز ببر و بگو از این پس کبوتران خود را با این چوب پرواز بدهد و سنگ نیندازد.

سبک زندگی اسلامی

سبک زندگی اسلامی منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای سبک زندگی اسلامی ثبت نشده

عیادت و تشییع جنازه رفتنِ پیامبرصلی الله علیه وآله

۱٫ از بیماران عیادت و دلجویى می کرد، هر چه منزلش در دور افتاده ترین نقطه مدینه بود.
۲٫ برای تشییع جنازه هیچ گاه سواره نمی رفت.
۳٫ وقتى در تشییع جنازه مسلمانی شرکت می کرد، غم و اندوه بر دلش می نشست و کمتر سخن مى ‏گفت.
۴٫ وقتى به صاحبان مصیبت تسلیت مى‏ گفت، مى ‏فرمود: «آجَرَکُم اللَّه و رَحِمَکم» خداوند اجرتان دهد و شما را رحمت کند و چون به کسى تبریک و تهنیت مى‏ گفت، مى ‏فرمود: «بارَکَ اللَّه لَکُم وَ بارَکَ اللَّهُ عَلیکم» خدا آن را برایتان مبارک کند و بر شما میمون و مُستدام بدارد.
۵٫ دستور داد براى اهلِ مصیبت تا سه روز غذا ببرند (تا آنها به عزاداری مشغول باشند)
۶٫ مقدار بلندى قبر از سطح زمین را به اندازه چهار انگشت باز شده قرار دادند.
۷٫ دستور دادند بعد از دفن میّت آب بر روى قبر بریزند.
۸٫ عصر هر پنجشنبه به زیارت قبور مسلمانان در قبرستان بقیع می رفت.
۹٫ وقتی از کنار قبرستانی عبور می کردند می فرمودند: از جانب مؤمنان بر شما سلام باد و هر وقت خدا بخواهد ما هم به شما ملحق می شویم.

Primary Sidebar

Secondary Sidebar

Tertiary Sidebar

طراحی سایت
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار