Skip to content

ما روزانه چقدر قرآن می خوانیم؟

ما روزانه چقدر قرآن می خوانیم؟ منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای ما روزانه چقدر قرآن می خوانیم؟ ثبت نشده

مرحوم شیخ صدوق ، طبرسى و دیگر بزرگان به نقل از ابراهیم بن عبّاس حکایت کنند:
در طول مدّتى که در محضر مبارک امام علىّ بن موسى الرّضا علیه السلام بودم و در محافل و مجالس گوناگون ، همراه با آن حضرت شرکت داشتم ، هرگز ندیدم سخنى و مطلبى در مسائل دین و امور مختلف از آن حضرت سؤ ال شود؛ مگر آن که بهتر و شیواتر از همه پاسخ مى فرمود.
و در همه علوم و فنون به طور کامل آگاه و آشنا بود؛ و نیز جوابى را که بیان مى نمود در حدّ عالى قانع کننده بود؛ و کسى را نیافتم که از او آشناتر باشد.
همچنین ماءمون در هر فرصت مناسبى به شیوه هاى مختلفى ، سعى داشت تا آن حضرت را مورد سؤ ال و آزمایش قرار بدهد؛ ولى امام علیه السلام در هیچ موردى درمانده نگشت ؛ و بلکه در هر رابطه اى که از آن حضرت سؤ ال مى شد، به نحو صحیح و کامل پاسخ ، بیان مى فرمود.
و معمولا مطالب و جواب سؤ ال هائى که حضرت بیان مى فرمود، برگرفته شده از آیات شریفه قرآن بود.
آن حضرت قرآن را هر سه روز یک مرتبه ختم مى کرد؛ و مى فرمود:
اگر بخواهم ، مى توانم قرآن را کمتر از این مدّت هم ختم کنم و تلاوت نمایم .
ولیکن من به هر آیه اى از آیات شریفه قرآن که مرور مى کنم درباره آن تاءمّل مى کنم و مى اندیشم ، که پیرامون چه موضوعى مى باشد، در چه رابطه یا حادثه اى سخن به میان آورده است ؛ و در چه زمانى فرود آمده است .
و هرگز بدون تدبّر و تاءمّل در آیات شریفه ، از آن ها ردّ نمى شوم ، به همین جهت است که مدّت سه روز طول مى کشد تا قرآن را تلاوت و ختم کنم .

آیت الله بهجت: قرآن را حفظ کنیم تا همیشه با ما باشد!

آیت الله بهجت: قرآن را حفظ کنیم تا همیشه با ما باشد! منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای آیت الله بهجت: قرآن را حفظ کنیم تا همیشه با ما باشد! ثبت نشده

عالمان و بزرگان دینی همواره بر فواید حفظ قرآن تأکید داشتند و آیت الله بهجت در این مورد می گوید: ‘قرآن را حفظ کنیم تا همیشه با ما باشد و ما با او باشیم.’

یکی از راهکارهای ایجاد انگیزه و ترغیب افراد به موضوعاتی همچون حفظ و قرائت قرآن، آشنایی با جایگاه  انس و الفت با آیات الهی در کلام بزرگان دینی است، ازاین رو به سخنان برخی از آنان و توصیه هایشان اشاره می کنیم:

 

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم

یکی از وصایای رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم ٰ، به امیرالمومنین،علیه السلام این بود: «درهمه حال و در هرشرایطی، قرآن تلاوت کن.»

آیت الله بهجت

آیت الله بهجت

« قرآن را حفظ کنیم تا همیشه با ما باشد و ما با او باشیم، به قرآن تحصن بکنیم و آن را وسیله حفظمان در فتن و شداید دنیا قرار دهیم. »

 

امام خمینی

«فرزندم، با قرآن، این کتاب بزرگ معرفت ،آشنا شو و با قرائت آن راهی به سوی محبوب باز کن .تصور مکن که قرائت بدون معرفت اثری ندارد که این وسوسه ی شیطان است . این کتاب از طرف محبوب است برای تو و برای هرکس و نامه است اگرچه عاشق و محب ،مفاد آن را ندانند»

 

آیت الله قاضی

«برشما باد به قرائت قرآن کریم در شب، با صدای زیبا و غم انگیز،که آن نوشیدنی و شرای مومنان است .»

 

ملا حسینقلی همدانی

علامه حلی

«فرزندم، تو راسفارش می کنم به تلاوت قرآن عزیز، تفکر در معانی بلند آن و اطاعت محض از دستوراتش؛ و دوری از آن چه قرآن از آن نهی فرموده است .

 

علامه محمدتقی مجلسی

«شگفت ازکسانی که قرآن را وا نهادند و تنها به احادیث چنگ زده اند. با اینکه روایات، چونان قرآن محکم ومتشابه دارد[گویا توجه نکردند به فرموده] خدای تعالی که فرمود:کتابی بر تو فرستادیم چرا درآیات تدبر و ژرف‌اندیشی نمی کنند .و آیاتی دیگر در این زمینه. بنابراین بایسته است باحالت تضرع در قرآن، تدبر و ژرف اندیشی کنند ،… تا پروردگار تبارک و تعالی ،حق را برآنان بنمایاند.»

 

علامه شعرانی

«بر طالب علم واجب است که قرائت قرآن کریم را در طول شبانه روز ترک نگوید و آن قرائت را به اندازه توانایی خویش با تدبر و تأمل در کوچک ترین کاری ها و معانی آیات، همراه سازد و در آیاتی که به اشکال برمی خورد به تفسیر مراجعه کند»

 

علامه شیخ مجتبی قزوینی

استاد محمدرضا حکیمی درباره عالم ربانی شیخ مجتبی قزوینی می گوید:

«عالم ربانی، حضرت شیخ مجتبی قزوینی خراسانی ازعالمان جامع و بزرگ و کم‌مانند اسلام بود. ایشان با جامعیت ویژه خود در همه علوم اسلامی، توجهی خاص به قرآن کریم داشت. قرآن کریم را سرچشمه همه علوم تحقیقی، معارف روحی، اسرارتربیتی، سر صعود روحانی و بقای جاودانی می دانست. درباره تلاوت قرآن دو دستور بسیارمهم داشت که در این جا بیان و تحریر می شود: یکی تلاوت فجری ودیگری تلاوت عقلی .

درباره تلاوت فجری می فرمود: خواندن قرآن کریم در پایان سحر و به هنگام طلوع فجر، تاثیرخاصی داردکه هرکس برآن مواظبت کند به آثار آن می رسد. دراین باره نظر به آیه: “ان قرآن الفجر کان مشهودا”‌ ؛ براستی که قرائت فجرهنگام ،هماره مشهود بوده است، داشت و می فرمود: اینکه خداوند می فرماید قرآن فجر مشهود و محسوس است و دیده می شود،به درستی برای من روشن نبود و حقیقت آیه، درهاله ای از ابهام قرارداشت .از این رو، بر آن شدم که سحرگاهان قرآن بخوانم وآن را تا طلوع فجر ادامه دهم . بعداز مدتی حقایقی از آیات برمن آشکار شدکه تحمل آن دشوار و خارج از طاقت من بود. دریافتم که معنای آیه این است که تلاوت قرآن کریم، درسحر و هنگام طلوع فجر موجب آن می شود که حقایق آیات برای انسان مکشوف و محسوس گردد.

ازاین رو، آن بزرگوار به شاگردان و دوستداران معارف قرآنی به عنوان دستورالعمل توصیه می فرمودند که بعد از تهجد و نماز شب، قرآن تلاوت کنید و سعی کنید آن را تا طلوع فجرادامه دهید.

آثاری از یافته های خویش باز می گفت که باید قدر دانست و از اسرار روحانی شب ها و سحرها غافل نبود. و یک روز این مصرع را خواند: هرشب، شب قدراست اگر قدر بدانی…!.

درباره تلاوت عقلی می فرمود: خواندن قرآن و آیات قرآن باید با صبر و توجه و تامل باشد. نباید قرآن را باشتا ب بخوانیم [چنانکه دراحادیث نیزآمده است،حتی می فرمود: یک آیه را ده بار بخوانید، بارها بخوانید،حتی ده روز، یک ماه …..و در معانی آن خوب دقت کنید تا به حقایق آن برسید تا آیه در وجود شما جا باز کند، روح شما را تکان دهد و شما را بسازد، یعنی تا مرحله فهم درست و دقیق آن و عمل به آن بالا روید و روحتان، روحی قرآنی شود. تلاوت باید، تلاوت عقلی باشد نه فقط تلاوت لفظی، یعنی تلاوت باید همراه با صرف زمان و کمال توجه، تدبر، تعقل راستین، درمعانی و حقایق آیات آسمانی باشد….»

 

ملا احمدنراقی

 

عالم ربانی مرحوم ملا احمد نراقی ،اعلی الله مقامه، جمله کوتاهی را از بعضی از اصحاب،این چنین نقل می کند که «هرگاه دلی پاک گردد، هرگز از قرائت قرن سیر نمی گردد.»

و درجای دیگر می فرماید: «مقصود کلی از تلاوت قرآن، رسیدن به یک حالت قلبی و عملی است و تنها جنبانیدن زبان،کاری بسیار آسان است.»

قرآن

 

ملامحسن فیض کاشانی

«قاری قرآن بایستی در چهره خود ادب را حفظ کند….هنگام تلاوت، شایسته است رو به قبله باشد و سر خود را پایین اندازد، چهار زانو بنشیند و به جایی تکیه نکند و نشستن او چونان متکبرانه نباشد.اگرچه تنها نشسته باشد چنین پندارد که در برابر استاد خویش نشسته است.»

 

استادمطهری

استاد مطهری در نامه‌ای به فرزندش، می نویسند: «…حتی الامکان از تلاوت روزی یک حزب قرآن که فقط ۵ دقیقه طول می کشد مضایقه نکن، و ثوابش را هدیه به روح مبارک حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) بنما، که موجب برکت عمر و موفقیت است انشاءالله.»

 

آیت الله جوادی آملی

«تلاوت از خداوند متعال، به وسیله فرشتگان، برقلب و سمع مبارک رسول خدا جاری شد و پس ازآن، توسط پیامبر به مردم منتقل گردید. همان‌گونه که این تلاوت بالحق بود، ماهم موظفیم که آن را بالحق تلاوت کنیم. پس بایدآداب تلاوت را از قرآن و سخنان معصومین دریابیم.»

 

استاد بسیونی

استاد احمد محمد بسیونی، قاری کشور مصر می گوید: «اولین گام برای یک قاری قرآن ،حفظ قرآن است .کسی که حافظ قرآن باشد بسیار بهتر می تواند به قرائت قرآت بپردازد؛ بنابراین به تمام قاریان قرآن سفارش می کنم که حتما به حفظ قرآن نیز اهتمام بورزند.»

و نیز می گوید: «قاریان ایرانی از حیث تلاوت قرآن بسیار زیبا تلاوت می کنند، اما نکته ای که باید مورد توجه قرار دهند این است که در راستای تمرین های خویش از حفظ قرآن نیز غفلت نورزند. »

مرا طلسم کرده اند یا نه؟ راه چاره چیست؟

مرا طلسم کرده اند یا نه؟ راه چاره چیست؟ منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای مرا طلسم کرده اند یا نه؟ راه چاره چیست؟ ثبت نشده

دعاهایی که برای بطلان سحر وارد شده اند:
– حاج شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان از امیر المؤمنین (ع) نقل نموده است که جهت باطل کردن سحر این جملات را بنویسید و همراه خود داشته باشید:
« بسم الله و بالله، بسم الله و ما شاء الله، بسم الله و لا حول و لا قوّه إلاّ بالله. قال موسی ما جئتم به السحر إنّ الله سیبطله إنّ الله لا یصلح عمل المفسدین فوقع الحقّ و بطل ما کانوا یعملون فغلبوا هنالک و انقلبوا صاغرین ». (۱)
– همچنین از حضرت روایت شده است: جهت محفوظ ماندن از سحر و جادو، شب ها پس از نماز و روزها پیش از نماز هفت مرتبه بخوانید: «بِسمِ اللهِ وَ بِاللهِ قالَ سَنَشُدُّ عَضُدَکَ بِأَخیکَ وَ نَجْعَلُ لَکُما سُلْطاناً فَلا یَصِلُونَ إِلَیْکُما بِآیاتِنا أَنْتُما وَ مَنِ اتَّبَعَکُمَا الْغالِبُون ». (۲)
– خواندن آیات ۵۴تا ۵۷ سوره اعراف نیز جهت خنثی کردن اثر سحر وارد شده است: «إِنَّ رَبَّکُمُ اللَّهُ الَّذی خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ فی‏ سِتَّهِ أَیَّامٍ ثُمَّ اسْتَوى‏ عَلَى الْعَرْشِ یُغْشِی اللَّیْلَ النَّهارَ یَطْلُبُهُ حَثیثاً وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ وَ النُّجُومَ مُسَخَّراتٍ بِأَمْرِهِ أَلا لَهُ الْخَلْقُ وَ الْأَمْرُ تَبارَکَ اللَّهُ رَبُّ الْعالَمین*ادْعُوا رَبَّکُمْ تَضَرُّعاً وَ خُفْیَهً إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ وَ لا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلاحِها وَ ادْعُوهُ خَوْفاً وَ طَمَعاً إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِیبٌ مِنَ الْمُحْسِنِین». (۳)
– در صحیفه الرضا از امام رضا (ع) نقل شده است: به جهت دفع ضرر سحر و بطلان آن دستت را مقابل صورت قرار بده و بخوان: «بِسمِ اللِه العظیم رَبِّ العَرشِ العَظیم إلاّ ذَهَبْتَ وَ انْقَرَضْتَ ». (۴)

پى نوشت‏ها:
۱٫ حاج شیخ عباس قمی، مفاتیح الجنان، باقیات صالحات، باب سوم،نشر بلاغت، قم، بی تا .
۲٫ علامه محمد باقر مجلسی، بحار الانوار، ج۹۲، ص۱۲۹، مؤسسه الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ ه.ق،
۳٫ مفاتیح الجنان، باقیات صالحات، باب سوم.
۴٫ همان.

Primary Sidebar

Secondary Sidebar

Tertiary Sidebar

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی