Skip to content

عاشق علم

عاشق علم منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای عاشق علم ثبت نشده

مرحوم سید محمّد باقر اصفهانى شب زفافش بود، زنها وارد اطاق عروس و داماد شدند مرحوم سید فوراً از اطاق خارج گردید و به اطاق دیگرى رفت .
دید براى مطالعه وقت مناسبى است فرصت را غنیمت شمرده بدون تاءمل مشغول مطالعه شد.
اواخر شب زنها از اطاق عروس خارج گردیدند و به سوى خانه هاى خود رفتند و عروس بیچاره تنها ماند! و هر چه منتظر ماند که سید بیاید نیامد تا یک وقت متوجه شد که صبح است !! یعنى جاذبه علم این مرد را طورى کشید که شب زفاف عروسش را فراموش کرد.
این حس علاقه به علم و حقیقت در همه افراد بشر کم و بیش وجود دارد، البته مثل همه حس هاى دیگر شدت و ضعف دارد. و بستگى دارد به اینکه انسان چقدر آن را پرورش دهد

تواضع

تواضع منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای تواضع ثبت نشده

🌼 تواضع زیاد

🍀 سید علی آقا قاضی وقتی سبزیجات می خرید، می پیچید گوشه عبایش و با همان حالت در کوچه و بازار حرکت می کرد و از اصاله القیافه درست کردن دوری می جست و این چنین متواضعانه زندگی می نمود و از این راه به مقامات عالیه دست یافـته بود. هم ایشان در مجلس روضه ابا عبدالله (ع) خودش کفش های مهمانان امام حسین (ع) را جفـت کرده و آن ها را تمیز می کند بدون توجه به آن ها که خرده می گیرند که آدم بزرگ نباید چنین کاری بکند.

آیت الله سید ابوالقاسم خوئی می فرمود: «من هر وقت می رفـتم مجلس آقای قاضی، کفش هایم را می گذاشتم زیر بغلم که مبادا کفشم آن جا باشد و آقای قاضی بیاید آن را تمیز یا جفـت کند.»

دخترش در مورد او چنین می گوید: «پدر ما خودش را خیلی پایین می دانست و وقتی شاگردانشان می آمدند می گفـتند: من خوشم نمی آید بگویید من شاگرد فلانی هستم. در مجالسی که در منزل می گرفـتند بالای مجلس نمی نشستند و می گفـتند آن جا جای مهمانان است و وقـتی با شاگردانشان راه می رفـتند، پدرم عقب همه آنها راه می رفـت و هر چه می گفـتند: آقا شما جلو باشید، می گفـتند: نه، شما جلو بروید.»

هیچ گاه در صدر مجلس نمی نشست و با شاگردانش هم که بیرون می رفـت جلو راه نمی رفـت، و آن گاه که در منزل، شاگردان و مهمانان سراغشان می آمدند برای همه به احترام می ایستاد.

آیت الله نجابت نقل می کردند: «او آن قدر مبادی آداب است که وقتی در منزل مهمان دارد برای خواندن نماز اول وقتش از مهمانش اجازه می گیرد.»

آیت الله سید عباس کاشانی در این باره می فرماید: من آن موقع سن کمی داشتم، ولی ایشان اهل این حرف ها نبود. بچه های کم سن و سال هم که به مجلسشان می آمدند بلند می شدند و هر چه به ایشان می گفـتند اینها بچه هستند، می فرمودند: «خوب است بگذارید این ها هم یاد بگیرند.»

باز آیت اله کاشانی نقل کردند: زمانی که عده ای از ایران خدمتشان می رسند و می گویند که ما از شما مطالبی شنیدیم و تقلید می کنیم، ایشان گریه می کنند، بعد دستشان را بالا می برند و می فرمایند: «خدایا تو می دانی که من آن نیستم که این ها می گویند و بعد می فرمایند که شما بروید از آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی تقلید کنید.»

و این همان اوصافی است که امیرالمؤمنین (ع) در وصف عارفان مکتبش می فرماید: «لا یرضون من اعمالهم القلیل و لا یستکثرون الکثیر فهم لا نفسهم متهمون و من أعمالهم مشفقون إذا زکی احدهم خاف مما یقال له فیقول: أنا أعلم بنفسی من غیری، و ربی اعلم بی من نفسی، اللهم لا تؤاخذنی بما یقولون، واجعلنی أفضل مما یظنون، واغفرلی مما لا یعلمون.

از کردار اندک خود خرسندی ندارند، و طاعت های فراوان را بسیار نشمارند، پس آنان خود را متهم شمارند و از کرده های خویش بیم دارند. و اگر یکی از ایشان را بستایید، از آن چه ـ درباره او ـ گویند بترسد، و گوید: من خود را بهتر از دیگران می شناسم و خدای من مرا از خودم بهتر می شناسد، بار خدایا! مرا مگیر بدان چه بر زبان می آورند، و بهتر از آنم کن که می پندارند و بر من ببخشای آن را که نمی دانند.»

🆔 @jtolabir

در شب قدر از خدا چه بخواهیم؟

در شب قدر از خدا چه بخواهیم؟ منتشر شده در هیچ دیدگاهی برای در شب قدر از خدا چه بخواهیم؟ ثبت نشده

✍ در شب قدر از خدا چہ بخواهـیم؟

🔺 استاد فاطمے نیا:

⬅️ در حدیث داریم ڪہ از پیامبر اڪرم صل اللہ علیہ و الہ پرسیدند در شب قدر چہ بخواهـیم ؟ ایشان فرمودند: «عافیت بخواهـید.»
“بیمارے ضد عافیت است، داشتن فرزند نا صالح ضد عافیت است، هـمسایہ بد ضد عافیت است، قرض و گرفتارے ضد عافیت است ، بے آبرویے ضد عافیت است، هـر چیز بدے ضد عافیت است، پس در عافیت خواستن هـمہ چیز هـست.”
👌 پس بهـترین دعا براے خود و دیگران در شب هـاے قدر طلب عافیت است.
هـمہ دعاهـا را بہ هـمراہ عافیت بخواهـید.
👈 “این دعا را اول صبح بہ فارسے یا عربے بگویید:”اللهـم عافنا فے جمیع الامور
خدایا در هـمہ ڪارهـا بہ ما عافیت عطا ڪن.

۰-➖💠 @jtolabir 💠➖-۰

🌴🌿🌾🌻🌺🌻🌾🌿🌴

Primary Sidebar

Secondary Sidebar

Tertiary Sidebar

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی